Potrubí je velmi důležitou součástí každého ventilačního systému. Při nevhodném návrhu může zcela degradovat i tu nejlepší techniku. Naopak dobře navržený potrubní systém velkou měrou přispívá k dobré funkci ventilace. Kromě základní funkce - rozvodu čerstvého vzduchu do obytných místností, a odtahu vydýchaného vzduchu spolu se zápachy, nadměrnou vlhkostí a těkavými výpary z konstrukčních materiálů v interiéru - musí zajistit dobře navržený potrubní systém také útlum hluku ventilační jednotky, útlum hluku mezi jednotlivými místnostmi, zajištění komplexního provětrání budovy, včetně chodeb, schodišť. Bydlící by přitom neměli činnost vnímat, nesmí být obtěžováni hlukem ani znatelným pohybem vzduchu (průvan).

[accordion] [item title="Neizolované hliníkové hadice"]

Flexibilní potrubí SemivacNejčastěji používané neizolované hadice jsou vyrobeny ze spirálově svinutého profilovaného pásu z hliníkové slitiny (obchodní název ALFLEX, SEMIVAC, ap.) Výhodou je příznivá cena, nevýhoda, kromě chybějící tepelné izolace, také malý útlum hluku. To je také důvod jejich menšího využití ve vzduchových rozvodech. Aktuálně jsou vytlačovány systémem potrubí Flexigaine.

[/item] [item title="Neizolované hadice"]

Neizolované hadice AlgaineŘada hadic z plastu, nebo vícevrstvého hliníkového laminátu, jejichž kruhový tvar je většinou držen integrovanou ocelovou nebo plastovou spirálovou pružinou (AluVac, GreyVac...). Výhodou je příznivá cena, nevýhoda, kromě chybějící tepelné izolace, také malý útlum hluku. To je také důvod jejich menšího využití ve vzduchových rozvodech.

[/item] [item title="Izolované hadice"]

Izolované hadiceHadice konstrukčně vycházející z neizolovaných hadic. Navíc obsahují tepelnou izolaci a mohou mít velmi dobrý zvukový útlum. Vhodný typ do sádrokartonových stěn a stropů. Tyto hadice mají velmi dobrý poměr cena/výkon.

[/item] [item title="Flexibilní potrubí Flexigaine"]

Flexibilní potrubí FlexigaineNovinka poslední doby. Z vnější strany vrapované potrubí z PVC, s hladkou vnitřní stěnou (Flexigaine, Duotec..) Toto potrubí má velkou pevnost a je možné jej zalévat do podlahy. Je zde však nutné počítat s malým hlukovým útlumem a omezeným průtokem vzduchu.

[/item] [item title="Plechové kruhové potrubí"]

Pozinkované kruhové potrubíPoužívá se všude tam, kde je požadavek na samonosnost nebo velké průtoky vzduchu. Výhodou je možnost nechat potrubí odkryté (například v průmyslu). Standardně se vyrábí z pozinkovaného plechu, ale je možnost ho dodat i v nerezovém nebo hliníkovém provedení.

[/item] [item title="Ploché plastové potrubí Minigaine"]

Ploché potrubí MinigaineSpeciální ploché potrubí vyrobené z plastu. Využití najde všude tam, kam se nevejde kruhové potrubí/hadice. Díky optimalizaci tvaru má téměř stejný tlakový odpor jako potrubí kruhové. Vyrábí s v ekvivalentu 80mm a 125mm potrubí.

[/item] [item title="Ploché pozinkované potrubí Oblong"]

Ploché potrubí Oblong Ploché ocelové potrubí určené pro velké ventilační systémy. Vyrábí s v ekvivalentu 250mm až 900mm kruhového potrubí.

[/item] [/accordion]